Kızlık Zarı

Kızlık zarı türleri arasında aşağıdaki şekiller gibi farklılıklar vardır ve Kızlık zarı'nın şekli her genç kızımızda değişkenlik gösterir.

tüm genç kızlarda kızlık zarı'nın şekli değişiktir ve ortasındaki delik değişik boyut ve yapıdadır. İlk cinsel ilişkiyle  kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin boyutuna ve bu yapının esneyip esmememesine göre değişir. Farklı tiptelerde kızlık zarları'nın şekilleri vardır. En sık karşılaşılar;

Annüler Kızlık Zarı (Annuler hymen)

Een çok görülen türlerden biri olan annuler kızlık zarıdır. Genç kızların % 82,5'inde bu türle karşılaşılmaktadır. Annüler kızlık zarı halka şeklinde yuvarlak olup vagina girişinde yuvarlak şekildedir. Normal bir kızlık zarı türüdür. Bazen zar'ın yuvarlak yapısı geniş olması durumunda yırtılırken kanlanma oranı fazla olmaz veya esnek olduğunda kanama olmaması normaldir. Böyle durumlarda kanamalıydı, niye kanamadı, acaba bakire değilmiyim, bekaret yok mu? Endişesi duyulmaktadır. (fakat yırtılan kızlık zarında kanamanın olması istatiksel olaran %50 kanar veya kanamaz şeklindedir.)

Septalı Kızlık Zarı (Septal hymen);

Septalı kızlık zarı da çok karşılaşılan bir durum değildir, kızlık zarının ortasında bir köprü görüntüsü gibi görünen bir görünümdedir. İlk ilişki de aşırı ağrı ve kanama ile doktora başvurmalar gözlenmiştir bu gibi durumlarda da istenilirse ufak bir ameliyat ile ağrısız bir şekilde kızlık zarı aldırılabilir.

İmperfore Kızlık Zarı (Imperfore hymen)

Genç kızlarda fazla karşılaşmadığımız fakat nadir görülsede kızlık zarı tamamen kapalı olabilmektedir. Kapalı olan kızlık zarı ilerleyen yaşlarda önemli tıbbi sorunlar doğurabilmektedir. Regli nin (adetin) olması ile kan dışarı çıkamayacağı için iç vajinal bölgelerde her ay regli (adet) kan'ı birikir. Bu durum şiddetli ağrılara sebep olur. 15 yaşına gelmiş genç kızların, kızlık zarı kontrolü yapılmalıdır. Eğer imperfore kızlık zarı durumunda küçük bir ameliyat ile kızlık zarı alınması gerekir bu işlem sonunda durumu anlatan rapor "bekaret raporu" verilir. Uyuşturularak yapılan operasyonda ise acı duyulmaz.

Kribriform Kızlık Zarı (Kribform hymen)

En nadir gözlenen tür Kribriform kızlık zarı türüdür. Bir süzgeç veya dantel görüntüsündedir, bu gibi durumlarda ise ilk ilişki sırasında kızlık zarı genellikle zor yırtılır veya yırtılmaz sonuç olarak ta cerrahi müdehale gerektirir.


Esnek Kızlık Zarı (Flexible hymen)

İlk ilişki veya sonraki ilişkilerde yırtılmayan ve esnek olan kızlık zarı türüdür, bu kızlık zarı türünde ortadaki açıklın olan alan normalden daha geniş ve esnek yapıya sahiptir İlk ilişki sırasında zarar görmeyip cinsel organın girmesi ile kanama olmayan bir durumdur. Fakat bekaret endişesi duyan kişi doktor muayenesi ili bu duruma açıklık verebilir. Nasıl ki iklim ve yerleşimlere göre insanların fiziksel özellikleri farklı ise (örnek:lazların burun tipi gibi) kişiden kişiyede bu kızlık zarı türleri gelişmektedir esnek kızlık zarı oranıda küçümsenmeyecek bir oran olup yüzde olarak bilinmemektedir.


Ksentrik Kızlık Zarı (Ksentrik hymen)

Yarım daire şeklinde görünen kızlık zarı türüdür, bir tarafı kalın ve geniştir. İlk ilişkide yırtılma zor olabilir hekimlere ilişkiye girememe şikayeti ile baş vurulur bu gibi durumlardada kızlık zarı yırtılması zor gerçekleştiğinden doktor müdehalesine ihtiyaç duyulmaktadır.


Bozulmuş Kızlık Zarı (Corrupt hymen)

Bozulan (yırtılan) kızlık zarı sadece hekim muayenesinde değerlendirilebilir örnek teşkil etmesi için eklediğimiz resimde beyaz ok işaretleri yırtık alanlar gösterilmiştir normal bir kişi bu durumu gözleyemez, hekimler ise 7 gün içersinde bozulmuş olan kızlık zarının ortalama kaç gün içinde yırtıldığı bilgisini tahmini olarak belirleyebilir.

Sorunlarınızı doktora danışmak için tıklayınız»